Milwaukee MWK2889-20 4.5 x 5 in. Fuel Variable-Speed Braking Grinder
in
DISC GRINDER TOOL
Rating: 4.3 / 5
Best Price from 2 online shops
-3%
from
Amazon
Buy on Amazon
Product Description
Milwaukee 2889-20 M18 4-1/2 - / 5 Variable Speed Braking Grinder (Bare Tool) The MILWAUKEE M18 FUEL 4-1/2 / 5 Variable Speed Braking Angle Grinder Paddle Switch No-Lock is the newest addition to Milwaukee's battery-powered grinder lineup generating 11A Corded Power 5 Speed for Increased Control and Brake for Enhanced Safety. Features: Variable speed provides 5 speed setting between 3 500 RPM and 8 500 RPM for greater control. Brake stops most wheels in less than 2 seconds. Slide Switch Designed to Reduce User Fatigue Tool-Free Guard Adjustment for faster guard installations and adjustments Tool-Free Accessory Changes with Integrated FIXTEC Nut Technology Pack Includes: (1) Milwaukee 2889-20 M18 4-1/2 - / 5 Variable Speed Braking Grinder (Bare Tool)
Milwaukee MWK2889-20 4.5 x 5 in. Fuel Variable-Speed Braking Grinder Price in USA
Walmart
Go to Shop
Amazon
Go to Shop
Featured Related Products
AOBEN Cordless Angle Grinder 4-1/2 inch 21V Battery Grinder ...
-27% OFF
Drywall Sander 2025 Upgraded 8-Amp Popcorn Ceiling Removal T...
VEVOR Lawn Mower Blade Sharpener 2/3HP 500W Lawnmower Blade ...
2880-20 M18 18V 4-1/2\" / 5\" Grinder Paddle Switch Herramie...
-45% OFF
Dewalt 20V Max 4 1/2In - 5In Angle Grinder With Flexv Advant...
-1% OFF
Worx WX801L Mini-Cutter
-1% OFF
Milwaukee MWK2889-20 4.5 x 5 in. Fuel Variable-Speed Braking...
-3% OFF
Milwaukee 2485-20 M12 FUEL 1/4\" Right Angle Die Grinder (To...
-25% OFF
Discounted Products from Milwaukee
Milwaukee 3404-20 12V Fuel Cordless 1/2"" Hammer Drill/Drive...
Milwaukee M18 FUEL 18v Lithium-Ion SDS PLUS Brushless Cordle...
Milwaukee M18 Fuel 18 gauge Brad Nailer 2740-21CT
-2% OFF
M18 18V 5Ah XC Li-Ion Battery
-25% OFF
Milwaukee M12 12-Volt Lithium-Ion Cordless 3/8 in. Ratchet a...
Milwaukee 48-22-8447 22"" Modular 3 Drawer Tool Box w/Metal ...
M12 12V Cordless Press Tool Kit w/ 3 Jaws
-36% OFF